GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Relief (dds) 4061085
nr 406 1085
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Relief (dds), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, stengods, rektangulär, grönt, blått och brunt mot gulbeige botten, kvinna och träd på gräsmatta, mått: 29.5 x 22 cm, signerad i godset på framsidan: 'Stig L', märkt på baksidan:'25 ÅR I KOOPERATIONENS TJÄNST', med blå tuschpenna: 'Gåva 1948' (vilket i sig kan ifrågasättas - personen började kanske i företaget 1948?)
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.400 kr
måndag 20 mars 2006
700 kr
1.300 kr
1.000 kr
1.200 kr
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg